Top

Duży poziom wejściowy sygnałów z konwerterów SAT – jak sobie poradzić?

PHU AwpolAktualności Duży poziom wejściowy sygnałów z konwerterów SAT – jak sobie poradzić?

Duży poziom wejściowy sygnałów z konwerterów SAT – jak sobie poradzić?

Od 22 marca 2013 r. weszło w życie rozporządzenie MTBiGM w sprawie wymagań dla instalacji telekomunikacyjnych w nowych budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Zmiany są na tyle radykalne, że sprostanie im wymaga nie tylko wyposażenia budynków w inny, specjalistyczny sprzęt, ale i zastosowania nowego podejścia do projektowania i wykonania instalacji.

Z rozporządzenia wyraźnie wynika konieczność budowania kompleksowej instalacji RTV-SAT, która ma zapewnić odbiór TV cyfrowej naziemnej oraz TV SAT z dwóch satelitów. W związku z tym rodzą się pytania:

  • W którym miejscu na dachu umieścić maszt z antenami (potrzeba trochę miejsca)?
  • Gdzie schować wszystkie urządzenia odpowiedzialne za prawidłowy podział i przesył odpowiedniej jakości sygnałów do poszczególnych mieszkań?

O ile w pierwszym przypadku instalatorzy jeszcze jakoś sobie radzą, dachy bowiem są w całości do dyspozycji, tak w drugim sprawa wygląda na bardziej skomplikowaną. Inwestorzy raczej nie są skorzy do udostępniania jakichkolwiek pomieszczeń „za darmo” i wywierają silną presję na projektantach i instalatorach, aby ograniczyć do minimum powierzchnię pomieszczenia technicznego.

Właśnie przed takim problemem stanął pracownik pewnej firmy instalatorskiej. Pomieszczenie, jakie przydzielił mu inwestor, miało niecałe 4 m2 powierzchni. Mało tego – podczas uruchamiania instalacji okazało się, że sygnał z konwertera SAT, jaki docierał do pierwszego multiswicha w instalacji, ze względu na małą odległość pomiędzy urządzeniami był duży i wynosił ok. 80 dB. Z jednej strony to dobrze, ponieważ przy podziale sygnału na poszczególne tory powstał zapas i być może nie będzie potrzeby zastosowania dodatkowych wzmacniaczy. Z drugiej strony jednak, okazało się, że wysoki poziom na wejściu multiswitcha spowodował przesłuchy pomiędzy torami, czego efektem był błędny sygnał jaki dochodził do tunera SAT. Cała instalacja działała wadliwie.

Obecnie mało jest na rynku propozycji multiswitchy z dużą, przekraczającą 30 dB separacją pomiędzy torami SAT. Kilkukrotne próby z różnymi rodzajami dostępnych urządzeń tego typu nie przynosiły oczekiwanych rezultatów.

Ze względu na złożoność problemu, zaproponowano na próbę przetestowanie jednego z nowszych rozwiązań firmy Telkom-Telmor – multiswitchy z serii T-urbo-T. W skład instalacji weszły:

  • 1 x SWK-9216 – multiswitch kaskadowy 9/16 + multiband, z separacją pomiędzy wejściami SAT na przelocie 41 dB (więcej o produkcie i jego konfiguracji:  https://www.awpol.pl/produkt/swk-9216-multibas/ ),
  • 1x SSK-918 – rozgałęźnik magistrali multiswitchowej, z tłumieniem pomiędzy wejściami SAT >35 dB,
  • 4x SMK-216P – pasywny multiswitch kaskadowy 9/16, z separacją SAT-SAT >30 dB.

Oprócz niezbędnej w tym przypadku wysokiej separacji, multiswitche T-urbo-T charakteryzują się unikalnym sposobem montażu, pozwalającym skupić w ograniczonej przestrzeni maksymalnie wiele urządzeń.

Po odpowiednim doborze sprzętu i jego konfiguracji, cała instalacja będzie wreszcie działać poprawnie.

Z takiego właśnie rozwiązania najbardziej zadowolony będzie inwestor, ponieważ cała instalacja wraz z polem krosowym dla blisko 80 mieszkań zmieści się w jednej zamykanej szafie RACK 19”, a same urządzenia zajmą zaledwie 6U jej wysokości (ok.27cm).

Comment
  • Curabitur sit amet dolor eget massa interdum hendrerit. Nunc eget hendrerit lectus. Sed commodo condimentum maximus. Sed vestibulum sem sagittis accumsan tempus Darell Gabe Winnie

Leave a Comment